9 vecí, ktoré by mali priemerného Slováka viesť k vďačnosti.

Autor: Peter Kuruc | 26.1.2017 o 18:04 | (upravené 31.1.2017 o 14:54) Karma článku: 11,25 | Prečítané:  4076x

Pôvodne som chcel napísať rozhorčený článok o politike. Tých je ale kopa a napriek nim sa stále kradne a klame a ...atď. Ak vynechám také top “exkluzivity“ ako sú jedlo a pitná voda, ktoré samo osebe chýbajú miliónom ľudí na svete

Ktoré by boli tie „veci“, za ktoré by mal byť priemerný Slovák vďačný?  Môj subjektívny zoznam. (Poradie je náhodné)

1. Plynovod, vodovod a elektrina: (3 v jednom)

Určite sa vám stalo, že vám vypli z nejakého dôvodu jedno z tejto trojice. Väčšinou sa nad ich prítomnosťou na Slovensku málokto zamýšľa, až pokiaľ mu nepríde oznámenie o odstávke. Ešte horšie je, ak mu nepríde. V Nepále klasický vodovod nemáme. Voda sa musí načerpať ráno od piatej do siedmej, keď ju mesto cez betónové rúry v podzemí pustí do nádrže pod dom. Každý druhý deň. Ak je elektrina. A ak je nádrž. No elektrina ide tak tri hodiny a potom potrebuje tri, štyri hodinky pauzu. Občas ide, občas nie. Ako sa jej podarí. Čisto náhodne.

2. Voľný trh, kontrola trhu a práva spotrebiteľa

Chceli ste si niečo objednať zo zahraničia a za 1kg (hocičoho) vám kuriér naúčtoval dopravu 100eur?  Chceli ste si kúpiť auto a štát vám naň naúčtoval 270% clo? Kravské mlieko 1l 2,5 eura? Objednali ste si internet a 2mesiace vám ho nezapojili? (viac tu) Kúpili ste si psie krmivo pre vaše nové šteniatko, ktoré vám kvôli nemu nakoniec skapalo?  Niečo si kúpite, o dva dni sa to pokazí a vy si môžete akurát tak pískať? ...že sa vám podobné veci nestávajú? No...nie všade je to tak.

3. Zásobovanie

Môžete ísť do super-hyper-mega-marketu, ktorý prekypuje spotrebným tovarom a vy si môžete kúpiť  takmer čokoľvek na čo máte peniaze (ak nejaké máte). Väčšinou aj za celkom rozumnú cenu. Opačnú situáciu mnohí z vás zažili počas komunizmu, keď ste do obchodu ísť nemohli (teda mohli, ale nič tam nebolo) a na „exotické banány a pomaranče“ ste čakali rady, alebo ich kúpili v “podpultovom“ predaji. Prípadne ste nemohli ísť na benzínovú pumpu a natankovať lahodný mok pre vášho tátoša?

Nie všetci na svete môžu.

4. Internet

Vďaka nemu čítate tento článok. Máloktorá z vecí sa mi v minulosti dokázala dostať pod kožu, ako keď nefungoval internet. Zvykol som si na internet rýchly, stabilný a lacný. Na Slovensku si málokto uvedomuje, že stabilný internet v niektorých krajinách stojí 50eur + mesačne. Ak teda vôbec internet je.

5. Toaleta

Túto zimu bola na Slovensku naozaj kosa. A predstavte si, že v tejto kose nemáte toaletu vnútri v dome, ale pár desiatok metrov od domu. Klasickú dieru. Teda naozaj...len dieru. Len pre zaujímavosť, situácia 60%+ Nepálskych domácností. Asi málokto na Slovensku si pri sadnutí na potrebu uvedomí...Ako super, že tu ten záchod je.

6. Kúrenie

Predstavte si, že je vonku -2. Že nič? Na Slovensku bolo -15/-20/-30? No...a teraz si predstavte, že máte v celom dome okolo 0 až 4 stupne, lebo krajina, kde žijete nemá rozvodné siete a plynovod najbližších 100rokov ani mať nebude. Je síce pravda, že vďaka tomu aspoň platíme menšie inkasá. Dreva tiež nieto, čo je fajn. Ak by sme všetci začali kúriť drevom tak sa v Káthmandu podusíme.

Ale verte mi, že nie je veľmi príjemné ak sa váš dom zmení na pár týždňov na chladničku.

7. Živelné pohromy

Na Slovensku máme občas záplavy. Akokoľvek smutné pre ľudí, ktorých sa týkajú, väčšinou v nich nezomierajú ľudia vďaka systému včasného varovania a rôznym vládnym zložkám cez hasičov, policajtov po vojakov. Škody sú maximálne materiálne. Žil som v meste vo Filipínach, ktoré zmyl Hurikán a zomreli v ňom tisíce ľudí. Tiež som zakúsil zemetrasenie v Nepále pred rokom a pol na vlastnej koži a v našom susedstve umreli stovky ľudí. Verte mi, že Slováci by mali byť naozaj vďačný za to, že sa ich podobné problémy netýkajú.

8. Vojny

Osobne som vojnu nezažil a som za to veľmi vďačný. V Nepále pred rokmi bola občianska vojna a keď počúvam historky mojej manželky a rodiny, tak som ešte radšej. Vo vojne sa umiera...vo veľkom. Vo vojne sa tiež ničia veci...vo veľkom. A okrem toho znásilňuje, kradne a...umiera.

9. Zdravotná starostlivosť a sociálny systém

Predstavte si, že ochoriete a bez peňazí vás neošetria. Alebo ešte lepšie... máte nehodu a v nemocnici vás nechajú umrieť, lebo nemáte pri sebe žiadnu hotovosť. A ani len sanitku vám nepošlú ak aj peniaze máte, lebo ani sanitky nie sú. V Nepále podobné  “istoty“ ako bezplatnú zdravotnú starostlivosť (akokoľvek nedokonalú), sociálne balíčky, alebo dôchodky nie sú. Podobné “istoty“ nepozná ani veľká časť planéty.

Prečo len 9? Lebo zoznamy 10-15-20 vecí píše každý. Príkladov by bolo prirodzene omnoho viac. Pointou ale je, že ak niekto chce byť vďačný, tak si dôvod nájde. A ak niekto nechce, tak bude naďalej frflať.

 

Ak vás článok zaujal. Môžete lajknúť našu facebook stránku (kliknite na fotku): 

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?